KONIE



Wszystkie rasy koni wywodzą się od prehistorycznego Eohippusa. Był to ssak wielkśoci lisa, żyjący ok. 60 mln lat temu. W epoce lodowcowej w różnych warunkach środowiska pojawiły się różne formy koni pierwotnych. W klimacie zimnym, w górach, na terenach bagnistych i leśnych żyły kuce pierwotne i tundrowe - poruszające się głównie stępem i kłusem. Na południu, na stepach, a później na pustyniach występowały konie większe, protoplasci koni szlachetnych. Od nich włanie wywodzą się współczesne, wyhodowane przez człowieka rasy.


Przodków wielu ras można jeszcze dziś zobaczyć. Od pierwotnego kuca pochodzi dzisiejszy kuc Exmoor, a od tundrowego -fiording, od koni garbonosych - berberyjskie, a od pustynnych - arabskie.


Czym się różnią rasy koni? Wysokość w kłębie pozwala na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy ma się przed sobą konia czy kuca. Te o wzrśocie poniżej 148 w kłębie to kuce, a wszystkie pozostałe - konie. Kłąb to wypukłość u nasady szyi, utworzona przez wyrostki kolczyste częcśi kręgów piersiowych. Drugą cechą różniącą konie jest harmonia budowy i format konia, czyli stosunek długości tułowia do wysokoci w kłębie. Ciało koni gorącokrwistych można wpisać w prostokąt, za koni westernowych, arabskich i kuców - w kwadrat.


Konie zimnokrwiste nie różnią się od gorącokrwistych temperaturą krwi. Różnice dotyczą budowy ciała, masywnoci i kalibru, a wskutek tego ruchu i przydatności do pracy określonego typu. Nazwa "zimnokrwisty" pochodzi stąd, że większość tych koni jest spokojna i opanowana, a zatem wykazuje "zimną krew". Konie gorącokrwiste przeciwnie, szybko reagują na bodźce, są bardziej energiczne, pobudliwe, a także łatwiej się denerwują. Słowo kuc kojarzy się najczęściej z małymi konikami służącymi dzieciom jako wierzchowce.


Chcesz zobaczyć moje fotki? Kliknij na obrazku.
A może nie wiesz gdzie wybrać się na obóz konny?