POŁOŻENIE:
Rumia stanowi północną część aglomeracji gdańskiej. Miasto leży w malowniczej pradolinie kaszubskiej, otoczone wysokimi wzgórzami morenowymi, porosłymi naturalnym lasem.

HISTORIA:

Miasto powstało z połączenia kilku wsi i osad: Rumi, Zagórza, Szmelty, Białej Rzeki i Janowa. Najstarsza wzmianka o Rumi pochodzi z dokumentu wystawionego w 1215 roku przez księcia pomorskiego Świętopełka, nadającego tutejsze ziemie opactwu cystersów z Oliwy. Przy Zagórskiej Strudze od XV w. zaczęły powstawać liczne młyny, kuźnice i karczmy. Wojny szwedzkie doprowadziły okolice do ekonomicznego upadku. Wraz z budową kolei w 1870 roku Rumia znów przeżywa rozkwit. Przyspieszenie gospodarczego wzrostu nastąpiło z chwilą budowy Gdyni i lotniska cywilnego dla pracowników portu. 7 października 1954 r. Rumia otrzymała prawa miejskie. Znaczny wzrost liczby mieszkańców nastąpił w latach 70, kiedy miasto zostało "odkryte" przez gdynian, którzy uznali je za idealne miejsce do osiedlania się.

PERSPEKTYWY ROZWOJU:

Największą zaletą gminy jest jej dogodne położenie - do centrum Gdyni jest 12 km, do międzynarodowego lotniska 28 km. Do Rumi kursują dwa autobusy z Gdyni (R - pospieszny i 173 - zwykły), jeden z Wejherowa (J - pospieszny), oraz jeden do Hit-u (03).Kursują także kolejki.

RUMIA W LICZBACH:
Liczba mieszkańców:40500 osób
Liczba szkół ponadpodstawowych:4
Liczba szkół podstawowych:10
Więcej informacji.