Tematy: Co to jest Japonistyka?, Trochę o Japonii, Manga i Anime, czyli to co najbradziej lubie w Japonii

Co to jest Japonistyka?

Kliknij, aby powiększyć(4,78 KB)
Nihon, Zapisane znakami
Kanji
Japonistyka, inaczej japonologia – w szerokim rozumieniu, dziedzina naukowa zajmująca się wszystkim, co dotyczy Japonii: językiem japońskim, kulturą, historią, systemami religijnymi i filozoficznymi, literaturą, a także gospodarką itd. W wąskim znaczeniu japonistyka jest synonimem filologii japońskiej.

Trochę o Japonii

Kliknij, aby powiększyć(52,3 KB)
Wyspy Japońskie - mapa
hipsometryczna
Japonia (日本 – Nihon lub Nippon; 日本国 – Nihon-koku lub Nippon-koku) – państwo wyspiarskie leżące w Azji Wschodniej na Pacyfiku. Morze Japońskie oddziela kraj od kontynentu azjatyckiego. Archipelag Japoński rozciąga się od Wysp Nansei na południu, do Hokkaido na północy i składa się z ok. 4 000 wysp. Największe z nich to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Wyspiarskie położenie Kraju Wschodzącego Słońca i związane z tym geograficzne odseparowanie w zasadniczy sposób determinowało trwającą przez stulecia izolację kulturową, zakończoną w połowie XIX wieku. To za jej przyczyną Japończycy są dziś społeczeństwem jednolitym pod względem narodowościowym, językowym, jak również wyznaniowym i kulturowym.

Manga i Anime, czyli to co najbardziej lubie w Japonii

Manga
Kliknij, aby powiększyć(26,8 KB)
Przykładowy sposób czytania
oryginalnej mangi
Manga (jap. 漫画: man – niepohamowane, wolne, ga – obrazy) – japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, współcześnie oznacza japoński komiks.Manga wyewoluowała z miksu ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Unikalnością mangi jest to, że czyta się ją od tyłu.
Anime
Anime (jap. アニメ animacja) - skrót wymowy angielskiego słowa animation w języku japońskim, oznaczający film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. Warstwa fabularna anime jest zazwyczaj typowo fikcyjna; przykładowe anime zawierają w sobie większość z najważniejszych typów fantastyki, jakie istnieją. Często powstają na podstawie mang.

Odsłuchaj rozmowy w radiu BIS o anime


Informatyka
Filozofia


Do Góry