KRAKÓW :
JEGO OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW I DOSTĘP DO KANALIZACJI

Obecnie Kraków posiada sześć oczyszczalni ścieków: dwie największe to "Kujawy" i "Płaszów", oraz mniejsze ale równie dobrze prosperujące lokalne oczyszczalnie: "Dąbie", "Bielany", "Łęg" i "Kliny". Oprócz tego świadczy usługi niewielkim oczyszczalniami w Skotnikach, Kostrzu, Pychowicach oraz z osiedlu Złotym.

"PŁASZÓW" - PIERWSZ DUMA KRAKOWIAN

Jest to pierwsza wybudowana w Krakowie oczyszczalnia ścieków i jedyna z pierwszych w Polsce, która liczy sobie ponad 40 lat. Była wielokrotnie modernizowana i odbudowywana. Obecnie oczyszcza 72% całkowitej ilości Krakowskich ścieków w tempie 160 tys.m3 na dobę. W przyszłości planuje się następną rozbudowę by przyczynić się do lepszej ochrony wód Wisły.
Na zdjęciu obok:
Widok na oczyszczalnie "Płaszów".
Stan z roku 1999.

"KUJAWY" - "NOWOCZESNOŚĆ GÓRĄ !"

Oczyszczalnia "Kujawy" jest największą i najbardziej nowoczesną oczyszczalnią ścieków w województwie Małopolskim. Po ponad czterdziestu latach od powstania pierwszego projektu oczyszczalni, dwunastu od chwili rozpoczęcia budowy i czterech od przejęcia finansowania i nadzory nad nią prze MPWiK S.A., 5 maja 1999 roku oczyszczalnia rozpoczęła pracę. Obecnie oczyszcza ścieki z terenów Nowej Huty i jej niewielkich okolic z prędkością 110 tys.m3 na dobę. Mimo, iż oczyszczalnie jest bardzo duża planuje się jej dalszą rozbudowę by odciążyć oczyszczalnie w Płaszowie i polepszyć stan Wisły na całym jej odcinku poniżej Krakowa.
Na zdjęciu:
Oczyszczalnia ścieków "Kujawy" po ukończeniu
pierwszego etapu budowy.
Mimo dużych inwestycji MPWiK nadal duża część ludności w Krakowie pozostaje bez dostępu do kanalizacji. Rozwiązaniem wtedy stają się typowe szamba, które stwarzają duże problemy a ich wywóz waha się od 100-200 zł. Na szczęście prowadzone są inwestycje mające doprowadzić do zmiany sytuacji.
POWRÓT