Odrobina ścisłości

 

gatunek : ssak
rząd : płetwonogie


po polsku : Foka Szara
po łacinie : Halichoerus Grypus
po angielsku : Grey Seal

Występowanie :
Północny Atlantyk od Morza Barentsa aż po Anglię, Irlandię do Bałtyku.Foka prowadzi osiadły tryb życia w rodzinach poligamicznych. Aktywna w dzień.

Wytrzymuje do 20 minut po powierzchnią wody. Nurkuje na maksymalną głębokość

100 metrów. Żywi się głównie rybami i głowonogami. U tego gatunku ciąża trwa

11 miesięcy. Biało owłosione młode rodzi się zimą na lądzie lub na skałach. Po 4 do

5 tygodniach mała foka uczy się pływać i staje się samodzielna.

 
Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną !

Smutny fakt:
Około 60 % młodych ginie przed ukończeniem 1 roku życia!


Stare samce ważą nawet do 200 kilogramów ( kwestia sporna ). Samice różnią się od samców delikatniejszym wyglądem pyska , u samców jest on bardzo pofałdowany. Im samiec jest starszy tym ma więcej
fałd na pysku. Samce są dużo ciemniejsze od samic. Poza tym samice są dużo krótsze od samców, mają także krótszy pysk. Foki rozmnażają się tylko w bardzo dobrych warunkach. W Polsce jedynie w Warszawie. W Oliwskim ZOO najmłodsze foki miały od 2 do 4 tygodni. Z odchowaniem małej foki są olbrzymie trudności. Karmi ją się przez rurkę, papką z ryby. Mała foka z wielkim trudem przyjmuje pokarm. Trudności te występują średnio do szóstego miesiąca do pierwszego roku życia. Mała foka sama uczy się pływać.Ciekawostka:
Kiedy ludzie lub walenie nurkują, biorą najpierw głęboki wdech. Inaczej foki, które wydychają powietrze i podczas zanurzania wykorzystują zapas tlenu we krwi i mięśniach. Rekordzistą w nurkowaniu pod wodą jest foka Weddella, która może spędzić pod wodą nawet jedną godzinę.
  

Powrót do poprzedniej strony