PANTERA ŚNIEŻNA


[Irbis - pantera śnieżna] WIELKIE KOTY, NAJBARDZIEJ SKUTECZNI ZE WSZYSTKICH MYŚLIWYCH KRÓLESTWA ZWIERZĄT, SĄ SILNYMI, UPARTYMI ZABÓJCAMI, KTÓRZY POLUJĄ NA SWE OFIARY CZATUJĄC W UKRYCIU, RZADKO ŚCIGAJĄC JE.

      Rodzina kotowatych jest podzielona na dwie grupy: wielkie (pantherinae) i małe koty (felicinae). Do wielkich kotów zalicza się kilkanaście gatunków, wśród nich: lwa, jaguara, lamparta (pantere), tygrysa i pantere śnieżną (irbis), które należą do jednego rodzaju "pantera", a także geparda - gatunek nie spokrewniony z nimi. Również pantera mglista nie jest z nimi ściśle spokrewniona. Prawie wszystkie wielkie koty żyją w Afryce i Azji. Wyjątek stanowi jaguar, który zasiedla tereny Ameryki Środkowej i Południowej oraz południowo - zachodniej obszary USA.
      Koty występują na ziemi od ponad 25 milionów lat. Jednym z najwcześniejszych i chyba najbardziej znanym jest tygrys szablozębny, który miał kły ponad 20 cm. Te wielkie zwierzęta prawdopodobnie polowały na duże zwierzęta roślinożerne atakując je znienacka.
      Wielkie koty różnią się, niekiedy zdecydowanie od siebie. Lwy, tygrysy i pantery ryczą, natomiast jaguary, pantery śnieżne i gepardy nie. Większość wielkich kotów podczas spożywania posiłku niemal kładzie się na ziemi, pantera śnieżna zaś kuca. Prawie wszystkie wielkie koty z wyjątkiem geparda mogą chować i wysuwać swoje pazury.
      Wszystkie wielkie koty są drapieżnikami i aby przeżyć muszą złowić zwierzynę lub znaleść padlinę. Koty poruszają się bezszelestnie na końcach palców ze schowanymi pazurami. Typowy przedstawiciel kotów przed wykonaniem skoku, co umożliwiają mu silne mięśnie tylnych kończyn i grzbietu, podkrada się cicho do ofiary. Wielkie koty polują zazwyczaj samotnie. Wyjątkiem są lwy, które polują w grupach stosując skuteczną strategię. Jeden lub dwa lwy ze stada płoszą wybraną ofiarę i wpędzają ją w zasadzkę, w której czyhają pozostałe.


IRBIS - PANTERA ŚNIEŻNA
Uncia Uncia
Snow Leopard
Rząd: drapieżne
Rodzina: koty

      Żyje w górach środkowej Azji. W Himalajach dochodzi do wysokości 6000 m n.p.m. Zimą schodzi do 1800 m n.p.m. Prowadzi nocny tryb życia, poluje na gryzonie, owce, dzikie kozy, jaki. Jej gęste, długie i grube futro jest jasnoszare z ciemnymi kołami lub pierścieniami na grzbiecie. Brzuch jest biały. Wzdłuż grzbietu przebiega czarna pręga.
Ciąża trwa 90 - 100 dni w miocie 1 - 5 młodych. Dojrzałość osiągają w wieku 3 lat.
Żyje do 15 lat.
Na świecie żyje obecnie około 5000 panter.



UWAGA!
GATUNEK ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM!

PANTHERA PARDUS SAXICOLOR
Leopard
Rząd: drapieżne
Rodzina: koty

      Występuje w Afryce, zachodniej Azji, na półwyspie Indochińskim. Zamieszkuje lasy, tereny skaliste, od tropików po wysokie, zimne partie Himalajów. Żyje na ogół samotnie. Doskonale pływa, skacze i wspina się na drzewa, gdzie zazwyczaj czatuje na swoje ofiary. Aktywna nocą. Poluje na małpy, antylopy, jelenie, jeżozwierze, ptaki; resztki nie zjedzonych zdobyczy ukrywa na drzewach.
Żyje do 30 lat.

Podgatunek: PANTHERA PARDUS SAXICOLOR jest pierwszą parą hodowana w Polsce.


TYGRYS SYBERYJSKI
Panthera Tigrys Altaica
Siberian Tiger
Rząd: drapieżne
Rodzina: koty

      Występuje we wschodniej Syberii, północnych Chinach oraz w Korei Północnej. Zajmuje rozległe terytoria łowieckie o powierzchni 20 - 40 km. Aktywny nocą. Poluje samotnie. Czatuje na zdobycz blisko wodopojów; skacze na ofiarę z odległości 6 - 7 m. Dobrze pływa.
Ciąża trwa 98 - 110 dni. Samica rodzi 2 - 3 ślepe młode, którymi opiekuje się do 3 - 4 roku życia. Samiec nie interesuje się swoim potomstwem.
Długość życia 40-50 lat.


LEW
Panthera Leo
Lion
Rząd: drapieżne
Rodzina: koty

      Lew jest jedynym gatunkiem kotów żyjącym w grópach nazywanych stadami. Każde stado składa się zazwyczaj z ponad 10 spokrewnionych ze sobą samic i kilku samców. Stado jest prowadzone przez największego i najsilniejszego samca, który jest ojcem większości lwiątek. Samce lwów są o wiele większe od samic; mają gęsto grzywę z włosów porastających głowę i barki. Grzywa czyni je jeszcze większymi i bardziej dostojnymi. Chroni także ich gardła, gdy staczają walki w obronie terytorium stada. Samice polując zaopatrują w pożywienie całe stado. Mają jaśniejszą sierść niż samce i szybciej biegają. Lwy żywią się różnymi zwierzętami - od zebr i bawołów po drobne gryzonie i węże. W tym samym czasie wszystkie samice w stadzie rodzą 3 - 4 młode i wspólnie się nimi opiekują. Lwiątka zaczynają jeść mięso w wieku 3 miesięcy, jednak nadal piją mleko matki przez kolejne 3 miesiące.



Opracowali:
Paweł Biały
Robert Szymeczko
uczniowie klasy VIIIa Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 34 w Gdyni
Czerwiec 1999
zoo@zoo.gd.pl
Webmaster