KSIĄŻKI

W zasadzie to czytam prawie wszystko (nie przepadam za romansami i powieściami dla "nastolatek z dobrego domu"). Głównie jednak interesują mnie książki Karola Maya (przygodowe o Indianach), kryminały Agaty Christie oraz Harry Potter. A oto kilka tytułów, które mogę Ci polecić:
Karol May - "Skarb w Srebrnym Jeziorze"

To powieść z cyklu utworów indiańsko-przygodowych Maya. Ukazuje przeżycia i współpracę grupki białych, szlachetnych wędrowników i myśliwych z czerwonoskórymi we wspólnej walce z bandą trampów i łotrów spod ciemnej gwiazdy, dowodzonych przez niezwykle okrutnego przywódcę zwanego kornelem (od słowa cornel - pułkownik). Walka z nimi, prowadzona w obronie krzywdzonych przez bandytów ludzi oraz o tajemnicę skarbów Srebrnego Jeziora, staje się osnową akcji powieści, pełnej, jak zwykle u tego pisarza, wątków rozgrywających się w scenerii Dzikiego Zachodu, przygód i awantur, zakończonych zwycięstwem dobrych i uczciwych, takich jak Old Firehand, Ciotka Droll czy Wielki Niedźwiedź, nie mówiąc już o jak zawsze niezawodnych - Winnetou i Old Shatterhandzie.
Arthur Conan Doyle - "Przygody Sherlocka Holmesa"

To zbiór kilkadziesięciu opowiadań, których bohaterem jest tytułowa postać - genialny detektyw, który bez trudu rozwiązuje zagadki kryminalne. Narratorem powieści jest bliski przyjaciel Holmesa - doktor Watson, co nadaje opowiadaniom większej wiarygodnśoci. Sherlock jest twórcą słynnej metody dedukcji, polegającej na przechodzeniu we wnioskowaniu od szczegółu do ogółu i dochodzeniu do sedna. Wszystkie książki z tej serii cieszą się niegasnącą popularnością.
Agata Christie - "Dziesięciu Murzynków"

Jest to opowieść o dziesięciu osobach zwabionych na wyspę przez szalonego człowieka, który jest... jednym z nich. Podczas czytania książki, podejrzenia czytelnika kierują się z jednej osoby na drugą. O niewinności każdej z nich dowiadujemy się dopiero w chwili, gdy ta umiera. Największym sekretem jest sposób w jaki giną mieszkańcy wyspy. Morderca zabija w sposób dokładnie opisany w wierszyku o Murzyniątkach. Po śmierci kolejnych osób ubywa także porcelanowych figurek przedstawiających owe Murzyniątka...